A nagy döntés: LS vagy KS?

Sokáig azt az információt kaptuk a QSC-től, hogy az új L-Class sorozatba illeszkedő LS118 technikailag megegyezik a már régóta bizonyító KS118-cal. Ami részben igaz is, de mivel akadnak eltérések, ezért megérdemel a téma egy összehasonlító cikket. Bízom benne, hogy ez megkönnyíti a döntést, de ne feledjük, mindkét szubbal kiválóan használható az új LA108 és 112!
Kezdjük a kívülről is jól látható különbséggel, ami a dizájn:
Míg a KS118 rácsa horizontálisan görbül, addig az új LS118 vertikális irányban teszi, ami optikailag jobban illik az LA108és 112-höz, azonos vizualitást biztosít így a teljes szériának. Az M20-as hüvelyezés megegyezik, oldalt – fektetett módhoz – és felül is megtaláljuk a szubcső menetes csatlakozását. Az illesztéshez szükséges „foglalatok” és lábak biztosítják a csúszásmentes elhelyezést, de az LS118-on felül már a stack adapter és array keret kombinációjához készültek a bemarások.
Ezek segítségével mindig elvágólag, pontosan és biztonságosan pozícionálhatunk pontsugárzós felépítmény (stack) esetén! Kerekek tekintetében a megszokott, kiváló minőségű bolygókerekeket kapjuk, ami gyorsan mozdíthatóvá teszi az amúgy 50 kg-os mélysugárzót.
Befelé haladva is találunk különbségeket, az analóg „elődnél” ugyanis kicsivel több teljesítményt (+10%) sikerült kinyernünk a digitális végfokból, ami így 3600W csúcs helyett már 4000-rel büszkélkedhet. Ez együtt járt a hangnyomás csúcs növekedésével is, a KS118 136 dB-jét az LS118 már 2 dB-vel übereli, így 138 dB a hangnyomása. A frekvenciamenethez nem nyúlt a gyártó a 35 és 111Hz közötti tartomány azonos a két szubsugárzóban. (-10 dB-n!) Ugyanez -6 dB-n 41-98-ra módosul.
El is érkeztünk a bejelentés sarokpontjáig, hiszen önmagában némi külcsíni változtatásért és 10%-os teljesítménynövekedésért még nem biztos, hogy megéri új szubot tervezni az R&D részlegnek.
Valóban nem, ezért a legnagyobb különbség a DSP-n belül kapott helyet, ez pedig a Dante-hálózattal való kompatibiltás, amit EtherCON csatlakozón érünk el (IN/THRU). Ugyanez a hálózati csatlakozó engedi be a SysNav applikációt is az LS118 fejébe, ahol tovább hangolhatjuk, ahogyan az L-Class sorozat többi termékét is. Jelenleg az app a 2.2-es verziónál jár. Erről szóló bejelentésünket itt találod: https://www.avigo.hu/hirek-1/frissites-sysnav-22-89
Ha már csatlakozók a KS118-nál megszokott biztonsági műszertáp az LS118-on PowerCON THRU-ra cseréldött, továbbfűzési lehetőséggel!
Kicsit el is kalandoztam, ezért visszatérve a belső jelfeldolgozásra az LS118 esetén a Dante-képesség mellett fontos kiemelnem az ALP (Acoustic Linear Phase) dizájnt is, ami szűrők és korrekciók segítségével optimalizálja a rendszerhez a hangsugárzót, ezzel is koherenciát teremtve és egyenletes hangzást biztosítva. A KS118-ból ismerős DEEP mód szintén bekerült, ami kiterjeszti az alsó frekvenciákat, ami igazán jól áll szubnehéz zenei műfajoknak. És ha nem szeretnénk, hogy a mélyek a színpad felé is terjedjenek, akkor az alapvetően omni-direkcionális lesugárzást, több hangsugárzó együttes használatával, akár kardioid módba is kapcsolhatjuk, ami szintén ismerős lehet a KS118-ból!
Rövid összehasonlításom végére remélem mindenki tud megfelelő döntést hozni a szub kiválasztásában, abban azonban biztosak lehetünk, hogy a 6 év garanciáról és kiváló hangzásról egyik esetben sem kell lemondanunk!